Zilele Comunei Țuțora 2017

Evenimente Septembrie 26, 2017

În perioada 8- 11 septembrie 2017 au avut loc mai multe evenimente care au marcat zilele comunei Țuțora, jud. Iași. Acestea au debutat în dimineața zilei de 8 septembrie 2017 cu slujba Hramului Parohiei ”Nașterea Maicii Domnului” Țuțora, la care au participat părintele Toma Gradinaciuc, fostul preot al parohiei Țuțora și actual protopop al Protopopiatului I Iași, părintele Teofil Leuștean de la parohia Chiperești, părintele Florin Știrbu de la parohia Oprișeni și desigur gazda, părintele Vasile Ciornovalic de la parohia Țuțora. În după amiaza aceleiași zile a avut loc o festivitate de premiere pe scena din centrul localității Țuțora, în cadrul căreia domnul Primar Cristinel Albu a oferit diplome unor persoane care au contribuit la bunul mers al treburilor din Comuna Țuțora. A fost prezentă și o delegație din Comuna Sireți, Raionul Strășeni, Republica Modova, comună înfrățită cu comuna Țuțora, în frunte cu dl. Primar Pavel Rebeja, care a transmis un mesaj de suflet din partea fraților noștri de peste Prut. A urmat apoi un program artistic susținut de către mai mulți artiști de muzică populară. Apoi sâmbătă și Duminică s- au desfășurat mai multe programe susținute de către Asociația de copii și tineri din Țuțora ”Bucuriile vieții”, înființată și coordonată de către părintele Vasile Ciornovalic. La final, luni 11 septembrie, în prima zi a anului școlar 2017- 2018, la invitația d-nei Director Iulia Margareta Dima și în prezența d-lui Primar Cristinel Albu, a cadrelor didactice, a părinților și elevilor din Școala Gimnazială Țuțora, a avut loc o slujbă religioasă . Prin aceasta, preoții au binecuvântat elevii și cadrele didactice pentru începerea cursurilor cu ajutorul Duhului Sfânt, care insuflă copiilor duhul înțelepciunii, al priceperii, al științei și cunoștinței, pentru un proces educațional în legătura cu Biserica și cu Dumnezeu.

Citește alte articole despre: EVENIMENTE