Sfinţii Atanasie şi Chiril vor fi serbaţi la Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 17, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, alături de un sobor de preoți și diaconi, va oficia astăzi, 18 ianuarie 2019, Sfânta Liturghie la Mănăstirea Copou din Iași. Slujba este prilejuită de hramul bisericii așezării monahale, închinat Sfinţilor Atanasie şi Chiril. Ieri seară, un sobor de preoţi a ofocoat Privegherea. În această dimineaţă, după slujba Acatistului, în jurul orei 8:45, va avea loc întâmpinarea Preasfinţitului Părinte Veniamin, delegatul Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Sfânta Liturghie va începe la ora 9:00 şi va fi urmată de slujba Parastasului. La final, pelerinii vor primi un pachet cu alimente. Biserica „Sfinţii Atanasie şi Chiril“ a Mănăstirii Copou a fost ridicată de voievodul Vasile Lupu în 1638, în codrii seculari ai Copoului. Legenda spune că, în timpul unei invazii a tătarilor în Iaşi, doamna Teodosia, soţia voievodului, a fugit îngrozită în pădure, ascunzându-se într-o scorbură de copac. După ce furia tătarilor a trecut, domnitorul şi-a căutat în toate părţile soţia, mergând pe culmile dealurilor până ce a auzit, în vale, lătratul câinelui său de vânătoare. De bucurie că şi-a găsit soţia sănătoasă, Vasile Lupu a poruncit tăierea copacului şi, drept mulţumire lui Dumnezeu, a ridicat biserica. Mănăstirea Podgorii-Copou a devenit biserică de parohie, în 1864, după secularizarea averilor mănăstireşti. Biserica aşezării monahale a fost reactivată ca aşezământ monahal de călugăriţe în anul 2001, de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în vremea arhipăstoririi ca Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, sfântul lăcaş primind şi al doilea hram, „Duminica mironosiţelor“.

Ziua Pneumologului la Spitalul Clinic de Pneomoftiziologie

Biserica-paraclis al Spitalului Clinic de Pneomoftiziologie din Iași îşi cinsteşte astăzi ocrotitorii, pe Sfinţii Ierarhi Atanasie şi Chiril. Pe lângă slujbele prilejuite de hramul bisericii, este sărbătorită şi Ziua Pneumologului. În cadrul acestui eveniment, sunt pomeniţi angajaţii instituţiei trecuţi la Domnul şi se oficiază de asemenea o slujbă de binecuvântare personalului şi a pacienţilor. „În ziua hramului, vineri, 18 ianuarie, de la ora 8:00, se va oficia slujba Utreniei, urmată de Acatistul Sfinţilor Atanasie şi Chiril şi de Sfânta Liturghie. La final, se va săvârşi Parastasul pentru doamnele care au făcut parte din Societatea Ortodoxă a Femeilor Române. În amfiteatrul Spitalului de Pneumoftiziologie, de la ora 12:30, în cadrul Zilei Pneumologului ne vom ruga pentru angajaţii instituţiei mutaţi la Domnul. De asemenea, vom mulţumi lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra celor ce lucrează în spital şi pentru foştii angajaţi ieşiţi la pensie”, a menţionat Dumitru Păduraru, preot misionar de caritate la Spitalul Clinic de Pneumftiziologie din Iaşi. Bolnavii din spital vor primi un dar constând în alimente din partea Parohiei „Izvorul Tămăduirii” din Iaşi, prin grija preotului paroh Constantin Stoian.