Postul Paștelui 2018. Slujbă misionară în parohia Chiperești.

Viața parohiei Martie 22, 2018

În ziua de 16.03.2018 la parohia Sf. Nicolae Chiperesti, în prezența credincioșilor precum și a dlui Primar Cristinel Albu și a dlui Viceprimar Doru Mihăilă din conducerea Consiliului local al Comunei Țuțora, a avut loc întâlnirea programată a preoţilor din Cercul pastoral nr.7 „Binecredinciosul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” a protopopiatului II Iași. Programul întâlnirii a fost următorul: începând cu ora 7,30 Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte Sfinţite, apoi slujba Aghiesmei mici, slujba Sf. Maslu, iar la final susţinerea temei. Tema întâlnirii a fost: “Credința creștin ortodoxă- factor primordial al unității neamului românesc de pretutindeni” și a fost susținută de către Pc .pr. Ciornovalic Vasile de la parohia Ţuţora. Aceasta se încadrează în cadrul temelor privind proclamarea anului 2018 de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române drept Anul Omagial al unității de credință și de neam și Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 pe tot cuprinsul Patriarhiei Române.

Citește alte articole despre: misionara