Înălțarea Domnului, 25 mai 2017, Chiperești

Viața parohiei Mai 27, 2017

După Slujba Sfintei Liturghii, credincioșii au mers în Cimitirul Chiperești la Monumentul închinat eroilor neamului românesc. Acolo, elevii coordonați de către dl. Învățător Dănuț Albu de la Școala Țuțora au prezentat un moment artistic compus din poezii, cântece și o scenetă de teatru. Prin acestea, copiii au transmis un mesaj emoționant de aducere aminte a celor care și- au dat viața pentru apărarea patriei noastre și a credinței strămoșești, pentru ca noi să trăim liberi în România. La eveniment a participat și o delegație a Consiliului local al Comunei Țuțora, în frunte cu dl. Primar Cristinel Albu care a transmis un mesaj de Ziua eroilor și care, la fel ca și anul trecut, a depus o coroană de flori la Monumentul eroilor din Chiperești, spre cinstirea sacrificiului lor suprem. În tot acest timp, tot prin grija domnului Primar, Monumentul eroilor a fost străjuit de către patru polițiști de frontieră de la Pichetul Poliției de Frontieră Țuțora, pentru a consfinți și întări comuniunea între vii și adormiți la solemnitatea momentelor. La final, Părintele paroh Teofil Leuștean a mulțumit tuturor celor prezenți și a oficiat un Parastas de pomenire pentru fericiţii întru adormire eroii, ostaşii şi luptătorii români, din toate timpurile şi din toate locurile, căzuţi pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori pentru apărarea patriei şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, pentru libertatea şi demnitatea noastră. Veșnica lor pomenire!

Citește alte articole despre: Comemorarea eroilor neamului românesc