Evenimente ce vor avea loc în Arhiepiscopia Iașilor, în perioada 29 ianuarie – 4 februarie 2023

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 28, 2023

Duminică, 29 ianuarie

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie la Parohia Mastacăn, com. Borlești, jud. Neamț.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie și va face sfințirea aghiasmatarului la Parohia Holm, Protopopiatul Iași 3.

Luni, 30 ianuarie – Sfinții Trei Ierarhi

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie la Manastirea Sfinții Trei Ierarhi din Iași.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iași unde va fi serbat și hramul Facultății de Teologie Dumitru Stăniloae din Iași.

Marți, 31 ianuarie

Protopopiatul Ceahlău organizează consfătuirea lunară cu preoții la sediul protopopiatului.

Fundația Medicală Providența în parteneriat cu Fundația Word Vision România vor susține conferința de presă pentru finalizarea proiectului UKRAINE CRISIS RESPONSE, începând cu ora 12:00, la Hotel Internațional din Iași.

Joi, 2 februarie – Întâmpinarea Domnului

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, împreună cu Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, vor oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iași cu ocazia hramului istoric al Catedralei, Întâmpinarea Domnului.