„Copiii - inimi curate“

Arhiepiscopia Iașilor August 18, 2017

86 de copii cu vârste cuprinse între 7-18 ani s-au bucurat de numeroase activităţi specifice vârstei în vacanţa de vară. Programul fiecărei zile a taberei a debutat cu participarea la Dumnezeiasca Liturghie, urmată de micul dejun. Printre participanţi s-au regăsit şi copiii din Parohia Vâlcele. În cadrul activităţilor, grupul de clovni Zâmbetul Nostru a reuşit în cel mai amuzant mod să întreţină atmosfera şi să antreneze copiii în activităţile oferite de ei. De asemenea, artista de muzică populară Ştefania Pui le-a încântat auzul celor prezenţi cu frumoasele-i cântări, antrenând copiii la joc şi karaoke.

Două zile, organizatorii au fost sprijiniţi de profesorul de religie Cristian Vatamanu, care a organizat un traseu aplicativ, unde copiii au trebuit să treacă peste multe încercări şi probe sportive, să înveţe să lucreze în echipă, să folosească arcul şi să deprindă câteva din tehnicile de supravieţuire în natură.

Copiii din grupa de vârstă 7-12 ani au participat la jocurile desfăşurate de profesoara de limba engleză, Cristina Vatamanu. Acestea au reuşit să îi capteze, să îi ducă într-o lume pură şi inocentă, unde au învăţat ce este jocul, competiţia şi au lăsat frustrările în urmă, doamna punând accent pe jocurile de cunoaştere a grupului şi a individului.

Totodată, teatrul de buzunar Puppets Art Time i-a făcut pe cei prezenţă să râdă până la lacrimi. Copiii au intrat în pielea personajelor: au mers pe aripile vântului în timp şi au trăit odată cu Nică, într-un mod interactiv. Asistenta medicală Lăcrămioara Ciubotaru le-a oferit pe rând, celor mici şi celor mari, lecţii de igienă şi sănătate.

Copiii au călătorit imaginar în Franţa cu profesoara de franceză Marinela Popescu cu implicarea căreia s-au desfăşurat diverse activităţi în tabără: cântece, poezii şi ghicitori în franceză, concurs de cultură generală, diverse şi atractive jocuri. Poliţistul Ionuţ Grigoraş a ţinut două lecţii participanţilor la tabără: Micul pieton pentru cei mici, iar pentru cei mari Violenţă şi criminalistică.

Deoarece această tabără s-a desfăşurat în apropierea bisericii, preoţii implicaţi şi-au asumat rolul de călăuzitori pe calea mântuirii, propunând discuţii cu tinerii pe teme de actualitate în zilele noastre, subliniind care este rolul duhovnicului în viaţa tinerilor.

La orele amiezii, participanţii la tabără au servit prânzul, oferit în două zile de primarul comunei Răuseni, Maria Jijie.

Finalul taberei a fost marcat de organizarea unui foc de tabără, participanţii fiind premiaţi cu diplome, cupe şi pixuri personalizate, fiind felicitaţi toţi cei care s-au ocupat de buna desfăşurare a activităţilor.

„Am trăit totul la modul frumos, au fost cinci zile pe care nu le voi uita întreaga viaţă. A fost altceva! Promitem să păstrăm o legătură strânsă cu Biserica pentru a-l determina pe părintele să organizeze şi în anul ce vine o tabără măcar la fel de frumoasă ca aceasta“, a declarat Cornenschi Iuliana, 15 ani, Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi“, Iaşi.

„Cu toţii suntem încântaţi de această experienţă de neuitat, mulţumim tuturor organizatorilor“, a declarat Frunză Ioana, 14 ani, Şcoala Gimnazială Răuseni. (Pr. Vasile Borcilă-Iftimescu)