„Contribuția Bisericii botoșănene la Unirea din 1918”

Arhiepiscopia Iașilor August 13, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Preoții din Cercul misionar „Sfântul Mina” - Albești, creștinii din Parohia Albești şi peste 120 de persoane din Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani au participat duminică, 12 august, la conferința „Contribuția Bisericii botoșănene la Unirea din 1918”. După un cuvânt de introducere, preotul paroh Fredolin Drobotă a prezentat publicului pe părintele Iordachi Ioan de la Parohia „Ziua Crucii” Botoșani, care a pregătit conferința. De asemenea, au fost prezentaţi membrii Corului misionar „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani, coordonat de preotul misionar protopesc Petru Fercal și dirijat de studentul Gheorghe Bulboacă și Corul „Sfânta Teodora de la Sihla” al ATOR Albești, dirijat de pr. Alexandru Baciu de la Parohia Mășcăteni. Tema cu titlul „Biserica botoşăneană şi Marea Unire” s-a vrut a fi o prezentare a contribuţiei Bisericii din cele două judeţe (Botoşani şi Dorohoi), la făurirea Unirii din 1918. Pentru început s-a prezentat în general ideea unităţii la români şi apoi evenimentele anilor 1916-1919, anii războiului, cele trei episoade ale unirii şi lupta pentru recunoaşterea Unirii. În partea a doua, s-a pus accentul pe contribuţia clerului şi a credincioşilor atât în timpul războiului cât şi pe acele personalităţi botoşanene participante la unire. Dacă pe front au luptat mii de soldaţi, fii ai Bisericii botoşănene, alături de 28 de preoţi, 63 de cântăreţi bisericeşti, şase monahi şi 33 de monahii, în spatele frontului, adică în satele judeţului, clerul şi credincioşii au adus chiar şi jertfă pentru susţinerea războiului, pentru îngrijirea răniţilor, a orfanilor, a refugiaţilor şi chiar a prizonierilor de război. După expunerea temei, cele două coruri au prezentat cântări patriotice, poezii în cinstea Unirii, cântări care au preamărit familia și imne de recunoștință față de părinți. „Ziua de astăzi (n.r. duminică) a fost una de sărbătoare pentru enoriașii parohiei noastre, datorită temei care s-a ținut, a cântecelor interpretate și a poeziilor patriotice care s-au recitat. Unii oameni au ascultat cu lacrimi în ochi momentul artistic, iar cei din sală au participat activ alături de cei care au fost pe scenă”, a relatat preotul paroh Fredolin Drobotă. Toți invitații au fost poftiți în sala de mese la agapa frățească pregătită de Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” Botoșani și de Parohia Albești. „În organizarea acestui eveniment s-au depus eforturi deosebite, însă rezultatele obținute dovedesc că avem oameni cu dragoste de țară și Biserică, dornici de a mărturisi Evanghelia Mântuitorului și a contribui la dezvoltarea comuniunii între creștini”, s-a exprimat preotul Petru Fercal.