Concursul Național de Creație ”Icoana și Școala mărturisirii” în parohia Chiperești.

Viața parohiei Iulie 3, 2017

La inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat ca anul 2017 să fie declarat Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, în Patriarhia Română. Între manifestările culturale, programate cu prilejul anului omagial, Sectorul teologic- educațional a organizat Concursul Național de Creație Icoana și Școala mărturisirii. În parohia “Sf. Nicolae” Chipereşti, protopopiatul 2 Iași, perioada de implementare a acestui proiect a avut loc în lunile ianuarie- martie 2017. Un grup de 9 elevi din grupa de cateheză ”Hristos împărtășit copiilor” au participat la acest proiect, realizând lucrări pe suport hârtie și foto. Finanțarea a fost asigurată de către copiii participanţi prin mijloace creative, care au implicat comunitatea parohială și autoritățile locale. Fiecare copil participant a alcătuit un portofoliu, cu divese lucrări literare și artistice. Proiectul a avut un impact pozitiv, care a inclus un CD/DVD cu fotografii/filmuleţe cu diverse momente din cadrul activităților desfășurate. De asemenea, a inclus mărturii (scrise sau filmate) ale copiilor implicați în activități, precum și ale preotului paroh. La finalul acestui Concurs național de creație, parohia Chiperești a ocupat locul II în cadrul Protopopiatului 2 Iași, locul I fiind ocupat de către Parohia Moreni, iar locul III de către Parohia Chicerea. În data de 18 iunie 2017, la sfârșitul slujbei Sf. Liturghii, părintele Teofil Leuștean a premiat participanții înaintea credincioșilor prezenți în Sfânta Biserică. Prin grija Pc. pr. protopop Marius- Daniel Profir, precum și a responsabilului cu activitatea catehetică din cadrul protopopiatului 2 Iași, Pc. pr. Iulian Vornicu de la parohia Prisăcani, li s- au acordat câte o diploma, precum și o carte, anume Învățătura de Credință Ortodoxă, celor 9 elevi. Mulțumim copiilor, părinților acestor copii și tuturor celor implicați în desfășurarea în bune condiții a acestui proiect catehetic, dând Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Citește alte articole despre: proiect catehetic