Pregatire pentru ITO Iași 2017

Viața parohiei Martie 9, 2017

Ce este ITO? Aflată la ediția a IV-a, Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși (ITO) va avea loc anul acesta la Iași, în perioada 1-4 septembrie și va reuni peste 7000 de tineri din peste 20 de țări. Tema întâlnirii va fi: „Tânărul în căutarea Libertății”.În întâmpinarea acestui eveniment, marți 7 martie 2017, în parohia Comarna II din cadrul protopopiatului Iași II, a avut loc o întâlnire de pregătire. Astfel, la Comarna au fost prezenți preoții din parohiile: Tomești 1, Tomești 3, Tomești 4, Chicerea, Goruni, Vlădiceni, Osoi, Comarna II, Stânca, Curagău, Țuțora, și Chiperești, însoțiți fiecare de către doi tineri din parohie. Acțiunea a fost organizată și coordonată de reprezentanți ai Departamentului de Misiune pentru Tineret din cadrul Centrului Eparhial Iași, însoțiți și de pr. misionar protopopesc al protopopiatului Iași II. Evenimentul a durat circa 4 ore, s- a desfășurat pe ateliere și a avut un impact pozitiv deosebit, atât asupra preoților, dar îndeosebi asupra tinerilor prezenți, majoritatea dintre ei aflați la prima participare de acest fel. La final, cu toții au mulțumit lui Dumnezeu și au promis că vor lua parte și la alte asemenea activități în vederea bunei organizări a ITO Iași 2017.

Citește alte articole despre: ITO 2017