Datini şi obiceiuri de Anul Nou 2016 la Chipereşti

Viața parohiei Ianuarie 6, 2016

În dimineaţa zilei de 31 decembrie 2015 la Casa parohială din Chipereşti au sosit întâi copiii urători din Chipereşti şi Dealul Doamnei. Aceştia au urat Pluguşorul şi i- au dorit părintelui Teofil Leuştean La mulţi ani! Părintele i- a binecuvântat şi apoi le- a oferit, la fel ca în Ajunul Crăciunului, darurile cuvenite. Au urmat trupele cu mascaţi care au reprezentat câteva scene teatrale. Cu toţii au simţit bucuria venirii noului an 2016! În seara zilei de 31 decmbrie 2015, în Biserica Chipereşti a fost săvârşită o mică slujbă la trecerea dintre ani. S- a citit Acatistul Domnului Iisus Hristos şi s- au rostit ectenii de mulţumire pentru anul care a trecut şi cereri pentru folos în anul care vine. La sfârşit, credincioşii prezenţi au mers la Casa parohială, unde Viorel Grigoraş din Chipereşti şi Eugenia Florescu din Dealul Doamnei l- au urat pe Părintele Teofil Leuştean, care a servit pe cei prezenţi cu un pahar de şampanie şi pişcoturi, dorindu- le tuturor La mulţi ani 2016!