Hramul parohiei Chiperesti 2015

Viața parohiei Decembrie 8, 2015

Moş Nicolae a sosit la hramul Parohiei Chipereşti.Ziua de 6 decembrie 2015 a fost încărcată cu o triplă sărbătoare în parohia Chipereşti, Protopopiatul 2 Iaşi. Întâi a fost Ziua Învierii adică Duminică, apoi a fost ziua prăznuirii Sf. Ierarh Nicolae arhiepiscopul Mirelor Lichiei şi, în fine, a fost ziua hramului acestei parohii. Ca în fiecare an, dis de dimineaţă au fost sâvârşite: slujba Utreniei, Acatistul Sf. Nicolae, Sf. Liturghie - împreună cu cei doi preoţi din Comuna Ţuţora: pr. Vasile Ciornovalic, pr. Florin Ştirbu- şi pomenirea celor adormiţi. Tot ca în fiecare an, cu acceptul conducerii Şcolii Ţuţora, domnul învăţător Dănuţ Albu, fiul d-lui Viceprimar Cristinel Albu, a organizat un moment artistic închinat Sfântului Nicolae. Din păcate, în fiecare an numărul elevilor care mai participă la hram se împuţinează datorită catastrofei demografice din localitate. Puţinii copii care mai sunt în sat au recitat poezii şi au intonat cântecele, mişcând inimile credincioşilor prezenţi în biserica Chipereşti. La sfârşit, părintele paroh Teofil Leuştean a mulţumit celor prezenţi şi a împărţit tuturor copilaşilor cadouri. Acestea au fost posibile prin grija d-lui ing. Viorel Boandă, un creştin deosebit de săritor în ajutorarea parohiei, fiu al satului şi ctitorul Casei praznicale. Mulţumim Bunului Dumnezeu şi Sfântului Ierarh Nicolae pentru toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit primit de credincioşii Parohiei Chipereşti în această zi de sărbătoare!