14 septembrie 2017. Pelerinaj pe Dealul Cerului din Tomești la Înălțarea Sfintei Cruci.

Viața parohiei Octombrie 10, 2017

Ca și în anii precedenți, cu concursul Primăriei Tomești, a d-lui Primar Ștefan Timofte, în după amiaza zilei de 14 septembrie 2017 începând cu ora 16, a fost organizat un pelerinaj la Sfânta Cruce de pe Dealul Cerului din Tomești. Au participat preoți însoțiți de credincioșii din parohiile următoare: Tomești I (pr. Gheorghe Florea), Tomești III (pr. Gabriel Enachi), Tomești Deal (pr. Cătălin Luchian), Goruni (pr. Iulian Tăbăranu), Chicerea (pr. Daniel Lupu), Vlădiceni (pr. Victor Achirei) și Chiperești (pr. Teofil Leuștean). Pe parcursul urcușului au fost rostite mai multe cântece religioase, iar la răspântii preoții au rostit ectenii. Ajunși sus, a fost citit Acatistul Sfintei Cruci, după care pr. Cătălin Luchian a susținut un cuvânt despre însemnătatea Sfintei Cruci în viața creștinilor. Dl. Primar Ștefan Timofte a mulțumit pelerinilor și a promis că va continua organizarea acestui pelerinaj și în anii viitori. La final, pr. Gabriel Enachi s- a ocupat de servirea unei gustări de post și a unui pahar cu suc, apă pentru fiecare participant. Cu toții au cîntat Troparul Sfintei Cruci: ”Mântuiește, Doamne, poporul Tău și binecuvintează moștenirea Ta; biruință binecredincioșilor creștini asupra celui potrivnic dăruiește și cu Crucea Ta păzește poporul Tău”. Bucură- te Cinstită Cruce, păzitoare a creștinilor!

Citește alte articole despre: pelerinaj